Sabiedrības ar ierobežotu atbildību
Ja darba ņēmēja alga ceturksnī nepārsniedz trīsreiz Ministru kabineta noteikto minimālo mēneša darba algas apmēru (2021. gadā – 1500 eiro), darba devējam jāveic obligātās iemaksas no starpības starp noteikto minimālo algu un faktiski deklarēto darbinieka algu.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra triju mēnešu laikā pēc attiecīgā ceturkšņa beigām aprēķina minimālās obligātās iemaksas, kuras darba devējam jāveic papildus. Šī informācija tiek paziņota Valsts ieņēmumu dienestam līdz trešā mēneša 20. datumam.
VID vienas darba dienas laikā informē darba devēju elektroniskajā deklarēšanās sistēmā par Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras aprēķinātajām minimālajām iemaksām.
Darba devējam ir pienākums līdz ceturkšņa trešā mēneša 23. datumam no paziņojuma saņemšanas veikt minimālās obligātās iemaksas par darba ņēmējiem, parasti piemērojot likmi 34,09%.
Iespēja izvēlēties nemaksāt minimālās obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas
Saimnieciskās darbības veicēji un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un paredz, ka viņu ienākums turpmāk šogad nepārsniegs 1500 eiro katrā ceturksnī, var izvēlēties neveikt jaunās minimālās obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Lai izvairītos no šīm iemaksām, jāiesniedz iesniegums VID līdz 2021. gada 15. jūlijam.
Iesniegumu VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) nepieciešams iesniegt līdz šī gada 15. jūlijam par šī gada trešo ceturksni un līdz 15. oktobrim par ceturto ceturksni.
Iesniegumu par trešo un ceturto ceturksni ir iespējams iesniegt kopā līdz 2021.gada 15.jūlijam. Ja plānojat uzsākt saimniecisko darbību pēc 2021.gada 1.jūlija, iesniegumu var iesniegt kopā ar reģistrāciju VID.
Iesniegumu aizpilda brīvā formā un iesniedz EDS sadaļā “Sarakste ar VID”. Iesniegumā jānorāda laika periods, par kuru prognozē ienākumus (konkrētus mēnešus vai ceturkšņus, kad ienākums nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro ceturksnī).
Minimālas iemaksas neveic par:
- Notiesāto, kas tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā.
- Personu, kura ir sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju vai ir priekšlaicīgi piešķirta.
- Personu ar I un II grupas invaliditāti.
- Personu, kuras pašas vai laulātā algas nodokļu grāmatiņā ir reģistrēts bērns, kas nav sasniedzis 3 gadu vecumu.
- Personu, kuras pašas vai laulātā algas nodokļu grāmatiņā ir reģistrēti trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem un turpina izglītību.
- Personu, kuras pašas vai laulātā algas nodokļu grāmatiņā ir reģistrēts nepilngadīgs bērns ar invalīdu statusu.
- Personu līdz 24 gadu vecumam, kas mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, izņemot pārtraukumu mācībās.
- Personu, ko nodarbina darba devējs, reģistrēts Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.
- Personu ar sociālās atstumtības risku un sociālā uzņēmuma statusu.
- Personu, kas sniedz valsts finansētu pavadoņa, asistenta vai pašvaldības finansētu aprūpes pakalpojumu bērnam līdz 18 gadu vecumam vai Eiropas Savienības projekta ietvaros finansētu aprūpes pakalpojumu bērnam līdz 18 gadu vecumam.
- Laiku, kurā pašnodarbinātajam ir pārtraukta saimnieciskā darbība.